Druk offsetowy Wrocław

Druk offsetowy jest obecnie najpopularniejszą technologią druku. Pozwala on na produkcję ogromnych nakładów, zapewniając jednocześnie wysoką jakość i powtarzalność. Metoda ta, poza drukiem na standardowych materiałach, umożliwia także zadrukowanie grubszych materiałów, takich jak karton. Firma MAAG jest drukarnią offsetową we Wrocławiu oferującą  druk przedmiotów takich jak książki, broszury, katalogi, pudełka, teczki czy wizytówki.

​Drukarnia offsetowa Wrocław – technika druku offsetowego

Offset to rodzaj druku płaskiego, podczas którego obraz jest przenoszony na podłoże drukowe z wykorzystaniem elementu pośredniczącego. Jest to jedna z najpowszechniejszych technik poligraficznych. Jej popularność wynika głównie z możliwości wydruku wielonakładowego, stosunkowo taniego w realizacji. Dzięki tym zaletom, z usług druku offsetowego we Wrocławiu korzysta wiele firm zaopatrujących się głównie w druki reklamowe.

Druk offsetowy

Offset Wrocław – dlaczego nazywany jest drukiem pośrednim?

Offset nazywa się inaczej drukiem pośrednim. Wynika to z faktu, że obraz przenoszony jest z płaskiej matrycy przy wykorzystaniu elementu pośredniego, jakim jest cylinder. Aluminiowa matryca tworzona jest automatycznie przy użyciu technologii naświetlania (CTP). Element pośredni pokrywa się obciągiem (gumą offsetową). Efektem tego działania jest przeniesienie farby na gumę cylindra, a następnie na podłoże drukowe będące właściwym materiałem, na którym dokonywany jest druk. Gumy offsetowe podzielić można na wiele różnych rodzajów – zależą one od przeznaczenia czy sposobu, w jaki są montowane na cylindrze. Oznacza to, że inna guma zostanie użyta podczas druku na papierze, a inna podczas druku na metalowym podłożu.
Druk offsetowy Wrocław
Drukarnia offsetowa Wrocław
Offset Wrocław
Offset - drukowanie folderów w wysokim nakładzie we Wrocławiu

​Druk offsetowy – typy

Drukarnie offsetowe wykorzystują najczęściej dwa rodzaje offsetu – arkuszowy oraz rolowy (zwojowy). Każdy rodzaj przeznaczony jest do innych wyrobów poligraficznych.

  • druk arkuszowy – charakteryzuje się zastosowaniem farb offsetowych o wysokiej lepkości, utrwalanych na arkuszu, będącym podłożem drukowym,
  • druk zwojowy – ma, co oczywiste, podłoże w postaci zwoju. Stosowane są w nim farby o niskiej lepkości. Druk rolowy podzielić można na offset na gorąco i na zimno. Obydwa podtypy rozróżnia proces utrwalania farby. Przy offsecie na gorąco, wykorzystywany jest dodatkowy tunel suszący, dzięki któremu farba może odparować w wysokich temperaturach. Offset na zimno charakteryzuje się wsiąkaniem farby w papier, dzięki czemu zostaje ona utrwalona. Druk zwojowy wykorzystuje się głównie do czasopism i gazet, a druk arkuszowy doskonale sprawdza się do wykonywania plakatów, ulotek, broszur czy katalogów.

Offset podzielić można także na wodny oraz bezwodny:

  • offset wodny – wykorzystuje się do niego roztwór nawilżający,
  • offset bezwodny – wykorzystuje się do niego specjalistyczne farby o wysokim napięciu powierzchniowych oraz silikonowe formy drukowe.

Offset bezwodny stosuje się rzadko – większość drukarni stosuje tradycyjny offset wodny, który wykorzystuje specjalne substancje odpychające lub przyciągające wodę. Miejsce, w którym wykonywany jest nadruk, pokrywa się hydrofobową (czyli odpychającą wodę) substancją, która przyciąga farbę. W miejscu niezadrukowanym używa się natomiast substancji hydrofilowych, przyciągających wodę.

​Różnice między drukiem offsetowym i cyfrowym

Główną różnicą między drukiem offsetowym i cyfrowym są drukowane materiały oraz specjalne rodzaje farb i barwników mogące brać udział podczas nanoszenia obrazu. Druk offsetowy oferuje bardzo szerokie spektrum powierzchni, ponieważ zastosowana technologia pozwala przenosić farby nawet na sztywne materiały, na przykład karton lub tworzywo sztuczne, również w dużych formatach. Metoda cyfrowa ogranicza nas do giętkich materiałów.  

Kolejna różnica wpływająca w dużym stopniu na zakres realizowanych projektów to proces niezbędnych do produkcji przygotowań. Offset wymaga wcześniejszego przygotowania indywidualnych dla każdej realizacji matryc. W związku z tym nieopłacalne jest tworzenie pojedynczych próbek i wprowadzanie zmian podczas realizacji projektu. W przypadku druku cyfrowego, potrzebne są jedynie pliki projektowe, a zmian można dokonywać w każdej chwili. 

​Offset Wrocław – jak przygotować projekt do druku?

Najlepszy do druku offsetowego format to .pdf. Opcjonalnie używać można także plików z rozszerzeniem:

  • .tif,
  • .psd,
  • .cdr,
  • .ai,
  • .eps.

Praca przeznaczona do druku offsetowego powinna być przygotowana w skali 1:1 i rozdzielczości 300 dpi. Pliki powinny być „spłaszczone”, czyli bez warstw, masek czy kanałów. Teksty zawarte w pliku muszą być zmienione na krzywe. Ponadto projekt musi zawierać:

  • spady – gwarantują, ze po rozpoczęciu pracy, obszar druku będzie docierał do krawędzi pracy,
  • pasery, sznyty – są punktami wyznaczającymi linie cięcia. Znaki te mają postać cienkiej kreski znajdującej się poza formatem pracy, pokazując miejsce, w którym ma być przycięty druk,
  • oznaczenia bigowania i zginania – punkty, które wyznaczają linię gięcia. Umieszczone są, tak jak pasery i sznyty, poza formatem pracy i umożliwiają właściwe wykończenie projektu.